Czym jest spawanie MIG?
Obecnie spawanie metodą MIG to jeden z najpowszechniejszych procesów spawania. Ale tak właściwie co kryje się za tym pojęciem? Poniżej znajdziesz objaśnienie tego procesu spawania.
Gdzie stosuje się spawanie MIG?
Metodę spawania MIG wykorzystuje się uniwersalnie, zazwyczaj w przemyśle obróbki metali, budowaniu konstrukcji i zbiorników stalowych, budowie okrętów oraz w branży motoryzacyjnej. Dzięki wykorzystaniu metody MIG można spawać elementy z różnych materiałów, a także o różnych grubościach i geometriach. Niemniej jednak należy zaznaczyć, że spawanie metodą MIG wykorzystuje się szczególnie do metali niezależnych jak np., aluminium magnezu, miedzi i tytanu.
Spawanie metodą MIG
Należy zauważyć, że do spawania metodą MIG wykorzystuje się prąd stały. Ponadto do spawania tą metodą wykorzystuje się druty pełne, które powstają z drutu walcowanego. Niemniej jednak należy wyposażyć się też w łuk spawalniczy, który umożliwia spawanie po materiale topiącej się elektrody. W spawaniu MIG wyróżnia się następujące rodzaje łuków: łuk natryskowy oraz łuk pulsujący. Umiejętność spawania tą metodą niesie za sobą wiele zalet jak np.,:
-
Wysoka wydajność stapiania,
-
Brak żużlu,
-
Wysoka prędkość spawania,
-
Łatwe zajarzenie łuku spawalniczego,
-
Niskie koszty spoiw.
Wszystko to sprawia, że spawanie metodą MIG jest bardzo popularne i coraz więcej osób decyduje się na ukończenie profesjonalnych kursów spawania metodą MIG.