Jak chronić drewno sosnowe przed szkodnikami?
Domy konstruowane na bazie drewna sosnowego lub nim wykańczane stają się obecnie coraz popularniejsze. Nawet jeżeli pierwotny surowiec został poddany odpowiedniej obróbce, nadal grozi mu zainfekowanie przez szkodniki drewna sosnowego. Warto zatem mieć na uwadze kilka kwestii, które umożliwią wczesne zapobieganie szkodom wyrządzonym przez owady.
Szkodniki drewna sosnowego – jak sobie z nimi radzić?
Najważniejsza i niezbędna jest prewencja – odpowiednie zabezpieczenie i regularna impregnacja elementów drewnianych sprawi, że na długie lata nie będziemy musieli obawiać się niepożądanych zniszczeń. Dotyczy to zarówno szkodników drewna sosnowego, modrzewiowego, dębowego czy jakiegokolwiek innego. Istotne jest też regularne sprawdzanie stanu elementów drewnianych.
Jeżeli jednak już dojdzie do zainfekowania konstrukcji budynku lub mebli przez szkodniki drewna sosnowego, należy podjąć jak najszybciej działanie. Istotne jest sprawdzenie wszystkich drewnianych elementów w domu pod kątem obecności owadów. Należy szukać przede wszystkim nietypowych dla drewna małych dziurek, obecności owadzich odchodów a także pyłu powstałego w czasie drążenia tuneli przez owady. Pomóc może również obstukanie drewna – w miejscach, w których doszło do zagnieżdżenia się szkodników, dźwięk będzie odmienny od tego, który usłyszymy stukając w zdrowy materiał.