Patent europejski

Od dawna można dokonywać zgłoszeń patentowych w Europie – dlaczego więc tak dużo mówi się o „jednolitym patencie europejskim„? Przyglądamy się temu od góry i sprawdzamy, jak proces ten zmienia się od dziś.

Patent europejski – nowe wytyczne

Jak wspomniano powyżej, od dawna istnieje możliwość dokonania europejskiego zgłoszenia patentowego za pośrednictwem Europejskiego Urzędu Patentowego. W rzeczywistości proces składania zgłoszeń przebiega dokładnie tak samo jak obecnie – jednak w obecnej sytuacji konieczne jest zatwierdzenie i przetłumaczenie patentu w każdym kraju Unii Europejskiej, którego patent ma dotyczyć. W nowym systemie zrezygnowano z tego wymogu – zatwierdzania i tłumaczenia w każdym kraju. Ponadto obecnie w każdym kraju uiszcza się opłatę roczną. Również w tym przypadku trzeba będzie uiścić tylko jedną opłatę roczną na rzecz Europejskiego Urzędu Patentowego. Proces egzekwowania patentów w UE również będzie łatwiejszy. Pakiet dotyczący jednolitego patentu obejmuje utworzenie jednego Europejskiego Sądu Patentowego. Podsumowując, cały proces patentowy w Europie ulegnie znacznemu usprawnieniu.

Patent europejski i zgłoszenia patentowe są publikowane z dwuliterowym kodem określającym urząd, który je opublikował. Patent europejski i zgłoszenia patentowe opatrzone kodem EP zostały opublikowane przez Europejski Urząd Patentowy, natomiast patenty i zgłoszenia patentowe opatrzone kodem krajowym zostały opublikowane przez odpowiedni urząd krajowy. W rezultacie zgłoszenie dokonane w europejskim urzędzie krajowym nie jest publikowane z kodem EP, chyba że zgłaszający dokonał zgłoszenia tego samego wynalazku w EPO. Należy pamiętać, że droga europejska pozostaje nieobowiązkowym, ale łatwiejszym sposobem uzyskiwania patentów w krajach członkowskich. Zgłaszający zazwyczaj wolą dokonywać zgłoszeń w Europejskim Urzędzie Patentowym, ponieważ jest to najłatwiejszy (i najtańszy) sposób uzyskania patentów w kilku państwach członkowskich Europejskiego Urzędu Patentowego, ponieważ postępowanie toczy się w jednym języku. Co trzeba zrobić, aby uzyskać patent? Opatentować można tylko wynalazki, które są nowe w porównaniu z tym, co było znane wcześniej, i które znacząco różnią się od innych wynalazków. Twój wynalazek nie może być zatem częścią „wcześniejszej sztuki”. Kiedy wygasa patent? W przypadku uzyskania ochrony patentowej, posiadacze patentu mogą zakazać innym korzystania z wynalazku przez okres do 20 lat od daty zgłoszenia. Nawet jeśli patent został przyznany, jego ważność może zostać zakwestionowana w sądzie lub w drodze tzw. ponownego badania administracyjnego.

Udostępnij: