Pomiary hałasu na stanowisku pracy

Mianem hałasu określane są dźwięki o wysokim natężeniu. Produkowane są one m.in. przez zakłady przemysłowe, stacje paliw, autostrady, centra handlowe, lub hodowle. W każdym z przypadków długotrwałe przebywanie w pobliżu takich dźwięków jest co najmniej nieprzyjemne, a niekiedy nawet szkodliwe. Zbyt długie przebywanie w hałasie może doprowadzić do uszkodzenia narządu słuchu. Najczęściej narażeni są na to pracownicy, którzy nie przestrzegają zasad BHP lub którzy pracują w zakładzie, w którym nie przeprowadzono odpowiednich procedur związanych z  pomiarem hałasu.

Pomiary hałasu na stanowisku pracy

Pomiary hałasu są niezbędne w środowisku pracy, w którym istnieje ryzyko długotrwałego przebywania pracowników w pobliżu źródła dźwięków o wysokim natężeniu. Procedura ta wiąże się z prawidłową ochroną zdrowia pracowników, a jej nieprzestrzeganie oznacza złamanie prawa, co może przyczynić się do nałożenia na zakład wysokich sankcji. Prawo to warunkuje Rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy z dnia 12 czerwca 2018 r.

Przeprowadzenie procedury pomiaru hałasu należy do obowiązków każdego pracodawcy. Pierwszy pomiar powinien mieć miejsce nie dłużej niż 30 dni od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Co więcej pomiary hałasu należy przeprowadzać regularnie, nie dłużej niż co dwa lata. W przypadku zakładów, które generują wysokie stężenie hałasu, kontrola ta powinna być przeprowadzana nie dłużej niż raz do roku.

 

Udostępnij: