Działanie lancy tlenowej jest proste! BHP w praktyce

Lancowanie tlenowe jest procesem cięcia, który wykorzystuje tlen dostarczany przez zużywalną rurę stalową do przebijania otworów w metalowych i mineralnych przedmiotach obrabianych. Lanca tlenowa jest prawidłowo zabezpieczona i używana według zasad BHP.

W jej skład wchodzi szereg stalowych drutów umieszczonych w stalowej rurze.

Działanie lancy tlenowej jest prostsze niż myślisz!

Palnik gazowy na paliwo tlenowe jest używany do doprowadzenia końcówki tnącej lancy do białego żaru, a następnie powoli otwierany jest zawór tlenowy, aby rozpocząć przepływ O2 i zainicjować operację spalania wypełnionej lancy. Im wyższe ciśnienie tlenu, tym większa intensywność spalania. Zawór tlenowy jest dalej otwierany i powinien być całkowicie otwarty przy głębokości cięcia około 1 do 2 cm. Dokładna kontrola przepływu tlenu pomoże zredukować silne iskrzenie na początku cięcia. Im głębsze cięcie, tym więcej iskier jest eliminowanych.

We wszystkich zastosowaniach należy stosować przegrodę. Aby przebić otwory, lanca tlenowa jest stale obracana o 90 stopni, zgodnie z ruchem wskazówek zegara i przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, podczas gdy lekki nacisk jest stosowany do przesuwania lancy.

Po wejściu do otworu, lanca tlenowa jest przesuwana w sposób szturchający, w celu uzyskania wymaganego pióropusza spalania na końcu lancy tlenowej i poprawy wyrzucania żużla. To niezakłócone usuwanie żużla jest czynnikiem decydującym o wydajności procesu. 

Udostępnij: