Jak zwalczyć nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze jest bardzo niebezpiecznym cichym zabójcą. Nawet gdy choroba przechodzi w stan przewlekły, może nie dawać żadnych objawów, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do uszkodzenia nie tylko tętnic, ale także narządów wewnętrznych, w tym nerek, serca i mózgu. Dzieje się tak dlatego, że nadciśnienie zbytnio obciąża serce i układ krążenia. Istnieją jednak skuteczne sposoby na obniżenie nadciśnienia tętniczego.

Środki zaradcze na nadciśnienie tętnicze

Leczenie wysokiego ciśnienia krwi oznacza przywrócenie normalnego poziomu ciśnienia krwi w spoczynku. Jest to leczenie stopniowe, które nie polega na nagłym, lecz stopniowym obniżaniu ciśnienia krwi. Ma to na celu uniknięcie problemów takich jak przemęczenie. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku nadciśnienia wtórnego leczenie jest inne. Podczas gdy nadciśnienie zasadnicze, zwane również pierwotnym, jest wynikiem działania kilku czynników, nadciśnienie wtórne jest wywołane przez konkretny problem. Zwykle to choroba, na przykład cukrzyca lub niedoczynność tarczycy, powoduje wzrost ciśnienia krwi. Wyjaśnia to, dlaczego leczenie musi być inne, skupiające się bardziej na przyczynie nadciśnienia. Jeśli chodzi o środki zapobiegające nadciśnieniu tętniczemu, zaleca się stosowanie niefarmakologicznych metod leczenia. Polega to na zmianie stylu życia. Oczywiście nie w sposób drastyczny, ale w małych dawkach. Innymi słowy, przyjęcie pewnych zdrowych nawyków, takich jak ograniczenie spożycia soli i tłuszczów nasyconych w diecie. Jeśli chodzi o jedzenie, należy ograniczyć alkohol, a preferować produkty zbożowe i makarony razowe, owoce, warzywa, ryby i produkty mleczne, pod warunkiem że zawierają mało tłuszczu.

Sprzymierzeńcem numer 2 jest aktywność fizyczna, którą należy uprawiać co najmniej trzy razy w tygodniu. Osobom, które przywykły do siedzącego trybu życia i nie lubią lub nie mogą uprawiać sportu, zaleca się spacery. Wystarczy 30-minutowy spacer dziennie, aby poczuć się dobrze, a może nawet stracić trochę na wadze. Tak, ponieważ bardzo często osoby z nadwagą mają bardzo wysokie ciśnienie krwi. Otyłość obciąża serce i w konsekwencji powoduje wzrost ciśnienia krwi. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie wagi, a także obliczanie wskaźnika masy ciała, mierzenie obwodu talii i stosunku obwodu miednicy do obwodu bioder. Zwykle zajmuje się tym lekarz, ale dieta i aktywność fizyczna są osobistymi wyborami, które każdy pacjent powinien stosować dla własnego dobra i zdrowia. W każdym razie, w najpoważniejszych przypadkach, to lekarz prowadzący zaproponuje leczenie farmakologiczne, jeśli inne środki nie przyniosły zadowalających rezultatów.

Udostępnij: