Pompka ręczna – zastosowanie

Co zrobić, gdy złapiemy popularnego kapcia w naszym rowerze? Czy można szybko wymienić dętkę i jechać dalej? Napompowanie koła w rowerze bez specjalnego narzędzia jest wręcz nieosiągalne. Pompka ręczna jest niezastąpionym urządzeniem do tej czynności. Każdy porządny użytkownik jednośladu powinien ją mieć w swoim warsztacie. Problemy z brakiem powietrza w oponach to dość częsta przypadłość. Oprócz przeznaczenia rowerowego wyróżnić można pompki ręczne do samochodu, do materaca, do piłki, do wody lub do paliwa. Wracając do tematu rowerowego, narzędzie to można podzielić na dwa główne typy ze względu na przeznaczenie.

Pompka ręczna rowerowa – rodzaje

Do roweru możemy użyć dwóch typów pompek ręcznych. Jedna z nich to mała pompka podręczna. To niezbędny ekwipunek na wycieczce rowerowej. Zajmuje ona mało miejsca w bagażu. Czasem można ją przymocować także do ramy roweru. Używana za pomocą dłoni sprawnie napompuje każde koło. 

Druga pompka ręczna to urządzenie, które wykorzystamy jedynie w piwnicy lub garażu. To duża, stojąca pompka ręczna, którą pompujemy obiema rękami, trzymając ją stopami. Nazywana także jako podłogowa. Takie pompki ręczne wytwarzają dużo większe ciśnienie. Dzięki temu można nabić więcej atmosfer do koła w rowerze. To bardzo przydatne rozwiązanie w rowerach szosowych. Przeważnie, w zestawach pompki ręczne posiadają specjalne końcówki do różnych typów zaworów w dętkach. 

Udostępnij: